2025-07-13

HATÁRTALANUL…

… utazhattunk magyar földre

…boldogok, hálásak vagyunk.

 

A hajdúhadházi Rózsai Tivadar Református Általános Iskola és Óvoda 7. osztályos tanulói 2017. június 2-5-ig négynapos erdélyi körúton vettek rész. A Bethlen Gábor Alapkezelő által kiírt országos pályázat nyerteseként nyílt lehetőségünk arra, hogy megismerjük a történelmi Erdélyországot. a Partiumot, Székelyföldet, mely 1920. június 4-ig, a trianoni országcsonkításig a Nagy Magyarország, azaz hazánk része volt.

Nagyvárad belvárosának megtekintése után a Király-hágón elénekeltük a magyar és a székely Himnuszt. Csatlakoztak ehhez az épp arra járó –talán épp a csíksomlyói búcsúba tartó- magyarok. Bánffyhunyadon a helyi református lelkész mutatta be nekünk a templomot és a kalotaszegi tájegység néprajzi kincseit. Adománnyal járultunk hozzá a templom tervezett zsindelyfelújításához. Kolozsvárott a Szent Mihály templom megtekintése után megkoszorúztuk Mátyás király lovasszobrát, Bocskai István és Hunyadi Mátyás szülőházát A Farkas utcai Református templomban zsoltárokat énekeltünk, majd a  Házsongárdi temetőben nagy elődeink: Kós Károly, Apáczai Csere János, Dzsida Jenő és Reményik Sándor sírját koszorúztuk felidézve életútjukat, ill. elszavalva egy-egy versüket. Itt is örömmel töltött el bennünket, hogy találkoztunk a pünkösdi búcsúba tartó földijeinkkel.

Másnap a Tordai-hasadékban túráztunk, a sóbányában ámultunk. A tordai Református templomban megemlékeztünk az Európában elsőként, 1568-ban itt kihirdetett vallásszabadságról. Este a sóváradi általános iskolásokkal és tanáraikkal találkoztunk. Ajándékokat, köztük egy almafát vittünk, melyet közösen ültettünk el együtt elénekelve a magyar és a székely Himnuszt. A találkozót barátságos focimérkőzés, majd közös táncos mulatság követte. A tanulók interneten is felvették egymással a kapcsolatot. Ezúton is köszönjük a szívélyes vendéglátást.

Június 4-én, vasárnap, az Összetartozás napján a délelőttöt a híres székely fürdővárosban, Szovátán töltöttük. A Medve-tó megtekintése után a református testvérgyülekezet ünnepi istentiszteletén szolgáltunk vers- és zsoltárcsokorral. Velünk tartott Kovács Zoltán hajdúhadházi lelkipásztor, aki személyesen, szívből köszöntötte a híveket a Hajdúhadházi Református Gyülekezet nevében, majd részt vett az úrvacsoraosztásban. A templomkertben megkoszorúztuk a testvérgyülekezet emlékoszlopát, ahol könnyeinkkel küszködve együtt énekeltük el a népviseletbe öltözött szovátaiakkal a magyar és a székely Himnuszt. Ezúton is köszönjük a szovátai gyülekezetnek a szívélyes vendéglátást.

 Délután már Farkaslakán Tamási Áron, Szejkefürdőn Orbán Balázs sírját koszorúztuk. Itt, Székelyföldön a helyiekkel és a búcsúba indulókkal beszélgetve éreztük meg igazán Trianon tragédiáját és a nemzeti együvé tartozásunk eltéphetetlen kötelékét.

Székelyudvarhelyen a szoborpark, Segesváron az őrtornyok megtekintése tovább erősítette ezt az érzést. Aznap este Gyulafehérváron városi ünnep forgatagába csöppentünk. Sajnos nem volt nyitva a Római Katolikus Főszékesegyház, ahol megkoszorúzhattuk volna városalapítónk, Bocskai István, valamint Bethlen Gábor fejedelem, Hunyadi János, a törökverő és fia, Hunyadi László sírját. A helyiek ünnepeltek, mi szomorkodtunk…

            Pünkösd hétfőn az algyógyi ifjúsági szállás szívélyes vendéglátását megköszönve Vajdahunyad és Déva felé vettük azt irányt. A várak megtekintése után Aradon a Szabadság- szobor megkoszorúzásakor Kossuth-nótákat énekelve emlékeztünk a 13 hős honvédtábornokunkra. Nagyszalonta hajdútelepülés szoborparkjában sétálva fejet hajtottunk Kossuth Lajos, Arany János, Bocskai István szobra előtt. Meglátogattuk az Arany-kiállításnak helyet adó egykori vár maradványát, a Csonka-tornyot. Verseit szavalva tisztelegtünk a nagy költőnk előtt. Megemlékeztünk a kisváros több híres szülöttjéről : Sinka István költő, Zilahy Lajos író, Kulin György csillagász, Lovassy László jogász, Kiss István szobrász, s a Hajdúhadházon praktizáló hajdúkerületi orvos, költő Földi János. munkásságáról. Erdélyországnak és a Partiumnak búcsút intve sétáltunk még egyet a nagyváradi Római katolikus székesegyház és a püspöki palota kertjében fejet hajtva az itteni egyházmegyét alapító, csatabárdjával a magyar hazáért és népért annyit harcoló Szent László király szobra előtt.

Hazafelé a buszon saját tapasztalatainkra alapozva, már sokkal mélyebb átéléssel énekeltük:

 „mi egy vérből valók vagyunk…”   

 

                                                                                  Bereczki Ibolya

                                                                                  kísérő tanár

Videó dokumentáció

About Author