2025-04-02

Barangolás Erdélyben, uralkodóink, költőink, íróink nyomában

A Határtalanul pályázat nyerteseként a hajdúhadházi Rózsai Tivadar Református Általános Iskola és Óvoda 7. osztályos tanulói 2024. május 31-től – június 04-ig erdélyi körúton vehettek részt. Nagy várakozással, előzetes ismeretek birtokában és lelkileg felkészülten indultunk útnak.

1.nap

Első állomásunk Nagyvárad volt, ahol a Püspöki Székesegyház és a Püspöki Palota a csodálatos parkjával felejthetetlen látnivalót nyújtott számunkra. A Szent László-szobor megkoszorúzása után a Kanonok-soron sétáltunk végig. A belvárosban tett séta közben megtekintettük a Fekete Sas Palotát, a városházát, és a régi magyar nemesi palotákat. Király-hágón, a történelmi Erdély kapujában megcsodálhattuk az elénk táruló panorámát, meghatottan énekeltük el a magyar és a székely himnuszt. Meglátogattuk a kalotaszegi motívumokkal, illetve a kazettás mennyezettel ékesített körösfői Református templomot, ahol a gyülekezet gondnoka bemutatta az egyházközség életét. Alig vártuk, hogy Kolozsvárra érjünk, az erdélyi magyarság gazdasági, kulturális központjába, a hajdú őseinket letelepítő Bocskai István, illetve Mátyás király és Bolyai János szülővárosába. A város főterén megkoszorúztuk az uralkodói szülőházakat és a Mátyás-szoborcsoportot. Ezután megcsodáltuk Kolozsvár egyik jelképét, a Szent Mihály templomot, Erdély legkorábbi csarnoktemplomát, amely a 14-15. században épült gótikus stílusban. A templom falai kötött találtunk menedéket egy özönvíz szerű felhőszakadás elől. Egy fagyi elfogyasztása után, elbúcsúztunk Kolozsvártól, és elindultunk az első szállásunk felé. Az esti órákban érkeztünk meg Magyarvistára, a Tünde-vendégházba. Vacsora után összegeztük az aznap látottakat, élményeinket, érzéseinket.

2.nap

Másnap a buszból megcsodáltuk Torda nevezetességeit, majd a Tordai sóbányába ereszkedtünk le. Itt Erdély legnagyobb sóbányájának lenyűgöző föld alatti világát csodálhattuk meg. A mélyben rengeteg látnivaló, játék várt bennünket. Marosvásárhelyen megtekintettük a szecessziós stílusban épült magyar Kultúrpalotát, helyet foglaltunk annak csodálatos üléstermében, székely mondák elevenedtek meg előttünk a színes üvegablakokon. Délután a sóváradi iskola tanulóival, tanáraival találkoztunk. Átadtuk ajándékainkat, majd jó hangulatú barátságos focimeccset rendeztünk. A pedagógusok a tanáriban kötetlenül beszélgettek kollégáikkal. Aznapi szállásunk, Szovátán a Teleki Hotel volt. A vacsora után ismét felidéztük az aznap látottakat.

3.nap

A reggeli elfogyasztása után utunk a Medve-tóhoz, Európa egyetlen heliotermikus tavához vezetett. A tó körbesétálása után, meglátogattuk Szovátán a testvérgyülekezetünk templomát. Tiszteletes úr és gondnok úr nagy szeretettel, ismerősként fogadott bennünket. A gyülekezet lelkipásztora mesélt a templom történetéről, és egy rövid időre elcsendesedhetünk a megszentelt falak között. Közös imádság és éneklés közben megkoszorúztuk a templom udvarán található emlékkövet, ami az összetartozásunkat szimbolizálja. Utunk következő állomása Sóváradon a Tóbiás virágkertészet volt, ahol hét fóliasátorban termesztik a virágokat. Itt megismerhettük a virágkertészet aktuális munkafolyamatait. Korondon pedig egy fazekasműhelyben tettünk műhelylátogatást, ahol megtekinthettük a korongozás és a festés folyamatát. Ezt követően a fazekasház boltjában ajándéktárgyakat is vásárolhattunk. Farkaslakán megkoszorúztuk Tamási Áron író síremlékét. Versmondással tisztelegtünk emlékének, majd egy Pizzázóban csillapítottuk éhségünket. Szejkefürdőn Orbán Balázs székely néprajzkutató sírját koszorúztuk meg. Sétáltunk a díszesen faragott öreg székelykapuk alatt. Szejkefürdőn még megtekintettük a Mini-Erdély kiállítást. Székelyudvarhelyen a főtéri szoborparkban megkoszorúztuk Csaba királyfi szobrát, és felidéztük a róla szóló mondát. Aznapi szállásunkon, Székelyudvarhelyen, a Laguna – panzióban ismét megtapasztalhattuk a szívélyes székely vendéglátást. Vacsora után a nap összegzésére került sor.

4.nap

A negyedik napon Segesvár történelmi belvárosában barangoltunk. A várban megcsodáltuk a híres óratornyot, és a céhekbe tömörült mesterek által állított 9 őrtornyot. Gyulafehérváron a Római Katolikus Érseki Főszékesegyházban koszorút helyeztünk el városalapítónk, Bocskai István fejedelem emléktáblájánál. Megkoszorúztuk Bethlen Gábor, János Zsigmond, Hunyadi László és Hunyadi János sírját. Fejet hajtottunk Márton Áron erdélyi püspök emléke előtt. Felidéztük Bethlen Gábor uralkodásának idejét, Erdély aranykorát, Móricz Zsigmond Tündérkertjének segítségével. Utunkat a Hunyadi család ősi fészke, Vajdahunyad felé vettük. A soktornyú vár mindenkit elvarázsolt. Utolsó szállásunk a Dévai Citadella – Hostel volt. Aznapi vacsoránkat a McDonald’s – ban fogyasztottuk el. Ez után a szálláshelyen a nap értékelése következett.

5.nap

Hazafelé megpillantottuk magos Déva várát, és felidéztük Arany János balladáját. Aradon a történelmi belvárosban Trianon gyászos napjára emlékeztünk néhány vers elmondásával, majd megkoszorúztuk az 1848-49-es szabadságharc után kivégzett 13 tábornokunk hányattatott sorsú emlékszobrát. Aradon még megebédeltünk a helyi McDonald’s – ban. A Maros partjáról tovább utaztunk Nagyszalontára. A hajdúk által alapított városban Arany János, Földi János, Sinka István, Zilahy Lajos szülővárosában megtekintettük a csonka-toronyban berendezett Arany-emlékkiállítást. Ezt követte az egyetlen egész alakos erdélyi Kossuth-szobor megkoszorúzása. A város felújított parkjában koszorúkat helyeztünk el Bocskai István és Arany János szobránál. Nagyváradot érintve búcsúztunk el Erdélytől.

Csodálatos volt ez az öt nap, mely bebizonyította, hogy az elméletben tanultak a megtapasztalás során érzelmekkel teli tudássá érnek. Ráébredtünk, hogy nemzetünk, múltunk és jövőnk szerves része Erdély. Az ottani magyarokkal beszélgetve megértettük, hogy az államhatár lélekben soha nem szakíthat el bennünket egymástól.

About Author