A Rózsai Tivadar Református Általános Iskola 7.a és 7.b osztálya ötnapos erdélyi kiránduláson vett részt a Határtalanul! pályázat keretében. Várak, templomok és kulturális emlékhelyek látogatása adta a program vázát. Október 4-én határtalan jókedvvel és kíváncsisággal vágtunk neki az erdélyi tanulmányi körútnak. Az első napon Nagyváradon megtekintettük a város nevezetességeit, majd továbbutaztunk a történelmi Erdély határára, a Király-hágóra.
Utunk számos magyar települést érintett. Láttunk templomokat Körösfőn, Kolozsváron, Gyulafehérváron. Megtekintettük Vajdahunyad és Déva várát, valamint a Segesvári óratornyot is. A sok színes program részét képezte a természet lenyűgöző szépségeinek, így a Tordai-hasadéknak, a Tordai sóbányának, és a szovátai Medve-tónak a megcsodálása is. Szejkefürdőn a székelykapuk alatt átsétálva, majd sírjánál fejet hajtva adóztunk Orbán Balázs székely író és néprajzi gyűjtő emlékének. Koszorúzással róttuk le tiszteletünket városunk alapítója, Bocskai István fejedelem emléktáblájánál, valamint az Aradi vértanúk emlékszobránál, a Szabadság-szobornál. Utunk során koszorút helyeztünk el Tamási Áron, Apáczai Csere János, Dsida Jenő, Kós Károly, Hunyadi János, Hunyadi László, Bethlen Gábor, János Zsigmond sírjánál. Nagyszalontán, a költő szülővárosában megtekintettük a Csonka-toronyban berendezett Arany-emlékkiállítást, majd megkoszorúztuk a Kossuth-szobrot.
Utazásunk egyik jelentős állomása Sóvárad volt, ahol meglátogattuk testvériskolánkat. Az ottani diákok számára diavetítéssel készültünk, így virtuálisan ellátogathattak a mi vidékünkre, betekintést nyerhettek városunk, illetve iskolánk életébe. Ezután diákjaink focimeccsen mérték össze ügyességüket a helyiekkel, majd közös bográcsozással zártuk a találkozót.
A szovátai testvérgyülekezet meglátogatásakor a helyiek képviselőit Kovács Zoltán hajdúhadházi lelkipásztor köszöntötte, majd osztályaink református énekekkel szolgáltak. A gyülekezet szeretetvendégséggel fogadott bennünket.
A hetedikes diákjaink rendkívül élvezték az erdélyi körutat, a kulturális programok által is motiváltabbak lettek a határon túli magyarság megismerésére. A nemzeti összetartozás személyes élményeivel gazdagodva búcsúztunk Erdélytől, de éreztük, bármikor szívesen visszatérnénk! A sok színes program, közös élmény hatalmas közösségformáló erővel is bírt, nemcsak csoportunk, hanem magyar nemzetünk számára is. Szívünkbe zártunk minden szép napot!
Lajter-Kovács Barbara
Barangolás Erdélyben, uralkodóink, költőink, íróink nyomában
2.a osztályszolgálat 2024.02.25.
Zrínyi Ilona matematika verseny